Ημερίδα με θέμα «Ομαλή Μετάβαση από το Νηπιαγωγείο στο Δημοτικό»

Στις 29/11/2019 ημέρα Παρασκευή, στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων (γυμναστήριο) του 1ου Δημοτικού Σχολείου Βέροιας πραγματοποιήθηκε ημερίδα με θέμα «Ομαλή Μετάβαση από το Νηπιαγωγείο στο Δημοτικό». Με την ευθύνη των Σχολικών Συντονιστών Προσχολικής Αγωγής κ. Γώτη Ευθυμίας και Γενικής Αγωγής κ. Μακαρατζή Γεώργιου παρουσιάστηκαν προγράμματα ομαλής μετάβασης με τη συνεργασία εκπαιδευτικών των Νηπιαγωγείων και των Δημοτικών Σχολείων ευθύνης τους.

Μουσείο Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης

Την  Πέμπτη 21 Νοεμβρίου η Στ’ τάξη του σχολείο μας επισκέφτηκε, στα πλαίσια  του προγράμματος που θα υλοποιήσει την φετινή χρονιά με θέμα την  ιστορία του σχολείο μας, το Μουσείο Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης , που βρίσκεται βρίσκεται στο διατηρητέο κτήριο της Αποθήκης Α του λιμανιού, στην προβλήτα Α΄.

Ενημέρωση για τις βλαβερές συνέπειες της πολύωρης χρήσης της οθόνης υπολογιστών, κινητών και tablet

Οι μαθητές, οι εκπαιδευτικοί και η Διευθύντρια του 1ου Δημοτικού Σχολείου Βέροιας εκφράζουμε την ευγνωμοσύνη μας προς τον κ. Κολιό Στέργιο, γιατρό νευρολόγο,  που ευγενικά προθυμοποιήθηκε να μας  κατατοπίσει για τις βλαβερές συνέπειες της πολύωρης χρήσης της οθόνης υπολογιστών, κινητών και tablet.

Συμμετοχή σε πρόγραμμα του Βυζαντινού Μουσείου Βέροιας

Την Τετάρτη 20 Νοεμβρίου 2019, τα τμήματα Δ1 και Δ2 του σχολείου μας, επισκεφθήκαμε το Βυζαντινό Μουσείο Βέροιας και συμμετείχαμε σε πρόγραμμα με θέμα την Παναγία. Με την καθοδήγηση της κ. Μαρίας Πολατίδου παρατηρήσαμε εικόνες της Παναγίας,εντοπίσαμε ομοιότητες και διαφορές στον τρόπο που απεικονίζεται, συνδέσαμε τις πληροφορίες που πήραμε με όσα είχαμε διδαχθεί στο μάθημα των Θρησκευτικών για το συγκεκριμένο θέμα και εξερευνήσαμε το χώρο “παίζοντας” και εμπεδώνοντας τις γνώσεις μας. Ήταν μια ευχάριστη και χρήσιμη εμπειρία. Ευχαριστούμε τους υπεύθυνους του Βυζαντινού Μουσείου.

Ανακαλύπτω τον αρχαιολογικό χώρο του Αγίου Παταπίου από το χθες της Παλαιοχριστιανικής Βέροιας στο σήμερα της σύγχρονης πόλης

Την Πέμπτη 14 Νοεμβρίου 2019 οι μαθητές των δύο τμημάτων της ΣΤ΄ τάξης , συνοδεία της διευθύντριας Διαμαντοπούλου Μαρίας και των εκπαιδευτικών Σπανούδη Δέσποινας,   Ίτσκου Γρηγόριου,  Αντωνιάδου Κλεονίκης  και Παπαδόπουλου Παναγιώτη, συμμετείχαν σε ένα πρόγραμμα της Εφορείας Αρχαιοτήτων Ημαθίας  με υπεύθυνη την αρχαιολόγο κ. Πολατίδου Μαρία.

“Ο Δράκος”

“Ο Δράκος” του ρώσου θεατρικού συγγραφέα Γιεβγκένι Σβάρτς.    Σε μια πολιτεία κάπου μακριά, …ένας Δράκος είχε εγκατασταθεί μόνιμα εδώ και 400 χρόνια. Ήταν χωρίς αμφιβολία αυτός που όριζε τις τύχες όλων των κατοίκων της. Ο αδιαμφισβήτητος αφέντης της. Και σιγά σιγά οι άνθρωποι της πολιτείας τον συνήθισαν. Δεν τους τρόμαζε όπως στην αρχή. Άλλωστε δεν απαιτούσε και πολλά…μόνο κάθε τόσο να τρώει μια κοπέλα που οι κάτοικοι του πρόσφεραν σε αντάλλαγμα για την ασφάλεια και την προστασία που τους παρείχε από τα υπόλοιπα δεινά που μπορεί να τους απειλούσαν.

Ενημέρωση για την επέτειο του Πολυτεχνείου

Την Παρασκευή 15/11/2019, θα πραγματοποιηθούν εκδηλώσεις για τον εορτασμό της 17ης Νοέμβρη, επέτειος του Πολυτεχνείου. Οι μαθητές και μαθήτριες, με απόφαση του Συλλόγου των εκπαιδευτικών θα προσέλθουν στις 8:15 π.μ. και θα σχολάσουν στις 9:40 π.μ. Μετά τη λήξη της γιορτής οι μαθητές/τριες θα αποχωρήσουν. Το Ολοήμερο τμήμα σύμφωνα με την νομοθεσία δεν λειτουργεί. Παρακαλούμε να φροντίσετε για την ασφαλή αποχώρηση των μικρών μαθητών/τριων που συνοδεύονται.

Mental Hospital!!!

NURSE!!! NEXT PLEASE!!! φώναζαν οι μαθητές των τμημάτων Στ1 και Στ2 στην αγγλική θεατρική παράσταση που πραγματοποιήθηκε στις 6/11, ημέρα Τετάρτη στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας. Οι μαθητές υπό την καθοδήγηση της εκπαιδευτικού των αγγλικών Παυλίδου Βικτωρίας ερμήνευσαν τους ρόλους τους επιδεικνύοντας ιδιαίτερο ταλέντο και διασκέδασαν τους θεατές που παρακολούθησαν τα αστεία δρώμενα στο Mental Hospital!!! Ευχαριστούμε θερμά τους κ. Ζησόπουλο Σταύρο και Ίτσκο Γρηγόρη για την αμέριστη βοήθειά τους στην τεχνική υποστήριξη ως υπεύθυνοι ήχου.