Η Γκουέρνικα της εποχής μας

«Αν ένα έργο δεν μπορεί να ζήσει πάντα στο παρόν, δεν υπολογίζεται καθόλου».

Πάμπλο Πικάσο

Τη «Γκουέρνικα» της εποχής μας ζωγράφισαν τα παιδιά του σχολείου για να αναδείξουν τις συνέπειες του πολέμου.

Για το έργο, χωρισμένο σε καρέ και σχήματα, εργάστηκαν με την καθοδήγηση του καθηγητή εικαστικών κ. Μπαλαούρα Ανδρέα οι μαθητές/τριες:

Κάσσανδρος Πασανικολάκης, Βίκτωρας Σερεμέτας, Λυδία Καραμούτη, Μάξιμος Παπαφωτίου, Κέλλυ Διαμαντοπούλου, Άγγελος Χατζόπουλος, Παυλίνα Χότζα, Μαντιάνα Μούσια, Δήμητρα Ιωαννίδου, Μυρτώ Χατζοπούλου, Έφη Καραλή, Ηρώ Ρακιτζή, Μαρία Μελιοπούλου, Κωνσταντίνος Τσαβδαρίδης, Άννα – Μαρία Αβραμίδου, Νάνσυ Μούρνου

DSC01306 DSC01303 DSC01301

Στη διάρκεια της κατοχής ο περιώνυμος Γερμανός πρέσβης στο Παρίσι Όττο Άμπετζ επισκέπτεται τον Πικάσο στο εργαστήρι  του. Φεύγοντας, βλέπει τη φωτογραφία της «ΓΚΟΥΕΡΝΙΚΑ».

«Εσείς το κάνατε αυτό;», ρωτά το ζωγράφο.

Και εκείνος του απαντά λακωνικά:

«Όχι, εσείς!».

Για τον πρωτότυπο πίνακα διαβάστε Περισότερα…