Συμμετοχή στο 8ο Μαθητικό Συνέδριο Πληροφορικής

Οι μαθητές της Στ? τάξης ασχολήθηκαν με την εκπαιδευτική ρομποτική στα πλαίσια του μαθήματος των ΤΠΕ, χρησιμοποιήσαμε τα Lego Mindstorms EV3 επειδή υπάρχει η ευχέρεια δανεισμού τους από την Δημοτική Βιβλιοθήκη της Βέροιας. Υλοποιήθηκαν αρκετά σενάρια χρήσης των ρομπότ για να εμπεδωθεί κυρίως το προγραμματιστικό κομμάτι του μαθήματος, έτσι ώστε οι μαθητές να μάθουν να χρησιμοποιούν τις βασικές προγραμματιστικές δομές (επανάληψη, επιλογή κλπ). Ταυτόχρονα με την υλοποίηση των σεναρίων οι μαθητές απέκτησαν εμπειρία στην χρήση των αισθητήρων του ρομπότ (αισθητήρες αφής, υπερήχων, χρώματος, κλίσης) και στην ενσωμάτωση τους στο εκτελέσιμο πρόγραμμα της δραστηριότητας. Ενδεικτικά κάποια σενάρια που υλοποιήθηκαν από τις ομάδες των μαθητών ήταν: αμαξοστοιχία Μετρό με καθορισμένες στάσεις και αναγγελία τους, Ρομποτικός διασώστης που κινείται σε επικίνδυνο χώρο, Ρομποτική σκούπα που κινείται μόνη της, κίνηση πολλών οχημάτων σε οριοθετημένη πίστα με αποφυγή συγκρούσεων. Ειδικά για το συνέδριο κατασκευάσαμε μια πίστα με δύο οχήματα-ρομπότ τα οποία ελαττώνουν ταχύτητα όταν αντιληφθούν προπορευόμενο όχημα και σταματούν στους κόκκινους σηματοδότες κυκλοφορίας.

Ως ομάδα εργασίας (μαθητές και επιβλέπων εκπαιδευτικός) θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε τη διευθύντρια του σχολείου Κατερίνα Παπαγεωργίου, την εκπαιδευτικό ΠΕ19 Ελένη Ψαρά για την ηθική στήριξη και την πρακτική βοήθεια που μας προσέφεραν και φυσικά την Δημόσια βιβλιοθήκη της Βέροιας και πιο ειδικά τον Γιώργο Μπίκα, που μας παρέχει την ευκαιρία να έρθουμε σε επαφή με την ρομποτική.