Ενημέρωση για τις βλαβερές συνέπειες της πολύωρης χρήσης της οθόνης υπολογιστών, κινητών και tablet

Οι μαθητές, οι εκπαιδευτικοί και η Διευθύντρια του 1ου Δημοτικού Σχολείου Βέροιας εκφράζουμε την ευγνωμοσύνη μας προς τον κ. Κολιό Στέργιο, γιατρό νευρολόγο,  που ευγενικά προθυμοποιήθηκε να μας  κατατοπίσει για τις βλαβερές συνέπειες της πολύωρης χρήσης της οθόνης υπολογιστών, κινητών και tablet.

Η πρώτη ενημέρωση έγινε για τους εκπαιδευτικούς σχολείου την Παρασκευή 15 Νοεμβρίου 2019, η δεύτερη για τα παιδιά της Ε΄ και ΣΤ΄ τάξης την Τετάρτη 20 Νοεμβρίου 2019 και εξαιτίας της εξαιρετικά ενδιαφέρουσας παρουσίασης, εκμαιεύσαμε την υπόσχεση για δύο επόμενες. Οι πληροφορίες που αποκομίσαμε έβαλαν σε σκέψεις μικρούς και μεγάλους για τη λογική χρήση της οθόνης.

Σας ευχαριστούμε θερμά!