Οδηγίες για τις πλατφόρμες της εξ αποστάσεως εκπαίδευσης(με συνεχή ενημέρωση)

Μπορείτε από αυτή τη σελίδα να παρακολουθήσετε χρήσιμα βίντεο για τη δημιουργία λογαριασμών και χρήση εκπαιδευτικών πλατφορμών.

Εξαιρετικοί συνάδελφοι δημιούργησαν βίντεο για τους εκπαιδευτικούς και τους μαθητές απαραίτητα για την εκμάθηση και χρήση αυτών των ψηφιακών εργαλείων.

e-me

Πώς κάνουμε εγγραφή στα μαθήματα.

Πατάμε είσοδος

1) Βάζουμε τα στοιχεία μας. Αυτά που αποκτήσαμε από το Σχολικό Δίκτυο δηλαδή όνομα χρήστη και κωδικό

2) Αφού εισέλθουμε μια φορά στην πλατφόρμα e-me, θα μπορεί πλέον ο δάσκαλος να μας βρει και να μας προσκαλέσει στην κυψέλη του. Πρέπει όμως να ελέγχετε τα μηνύματα σας στο e-me (πάνω δεξιά στο σύμβολο των μηνυμάτων ) ώστε όταν σας καλέσει ο δάσκαλος να αποδεχτείτε.

3) Όταν γίνετε μέλη, πατάτε πάνω στις κυψέλες για να διαβάσετε πληροφορίες για το κάθε μάθημα.

Οδηγός για τη χρήση της πλατφόρμας βήμα – βήμα (για τους εκπαιδευτικούς) ΝΕΟ

Οδηγίες βήμα-βήμα για μαθητές/τριες ΝΕΟ

eclass.sch.gr

Ξεκινώ με την η-τάξη (μαθητής/τρια)

Βήμα 1: Πατάμε σύνδεση με λογαριασμό sch.gr

Βήμα 2: Η είσοδος του μαθητή/τριας στην υπηρεσία, τον/την οδηγεί στο προσωπικό του/της χαρτοφυλάκιο. Εκεί, αρχικά κάνει εγγραφή στα ηλεκτρονικά μαθήματα που
έχουν δημιουργήσει οι εκπαιδευτικοί του σχολείου του (με ένα κλικ).

Σύνδεση μαθητών στο eclass και εγγραφή σε μάθημα

*Για την πρόσβαση σε υλικό ανοικτών μαθημάτων δεν απαιτείται η σύνδεση με λογαριασμό
για τους μαθητές

Τηλεδιάσκεψη

(σύγχρονη εκπαίδευση)

Καθαρισμός βίντεο από διαφημίσεις και άλλα ανεπιθύμητα στοιχεία ΝΕΟ

Διαβάστε την διαδικασία βήμα -βήμα

1. Διαλέγετε το βίντεο που θέλετε και κάνετε αντιγραφή της διεύθυνσής του. Κατόπιν κάνετε επικόλληση στη σελίδα του nicertube  όπως στην εικόνα.

2. Κατεβαίνετε προς τα κάτω στην ίδια σελίδα και ρυθμίζετε το φόντο που θέλετε να έχει.

3. Αντιγράφετε τον σύνδεσμο που δημιουργείται και τον χρησιμοποιείτε στα μαθήματα σας με ασφάλεια.