Εκπαιδευτική Επίσκεψη (Έκθεση Ζωγραφικής)

Την έκθεση της  ζωγράφου κας Βασιλικής Σιδηροπούλου Καραμήτσου «Αχ Ελλάδα σ’ αγαπώ» που φιλοξενεί ο Δήμος Βέροιας στο ιστορικό κτίριο του Δημαρχείου, στο πλαίσιο των εκδηλώσεων που πραγματοποιεί για τα 200 χρόνια από την Ελληνική Επανάσταση του 1821,  επισκέφθηκαν οι μαθητές του Ε1 και Γ1 και Γ2, συνοδεία των εκπαιδευτικών κ. Αδαμάκου Παναγιώτη, κ. Κουμπατή Φανής και Σαμαρά Αντώνιου. Παρούσα ήταν και η Αντιδήμαρχος Παιδείας και Ισότητας Φύλων κ. Συρμούλα Τζήμα-Τόπη. Τα παιδιά θαύμασαν έργα της κας Καραμήτσου από την καινούργια καλλιτεχνική δουλειά της με αφορμή τη συμπλήρωση 200 ετών από την εθνική εξέγερση του ’21.

Η έκθεση επικεντρώνεται στον τόπο, τον χρόνο και το παρελθόν. Πρωταγωνιστούν οι παραδοσιακοί οικισμοί και τα αρχοντικά της Βέροιας και της Νάουσας, τα τοπία και η φύση σε πλήρη άνθιση, οι Μακεδονίτισσες κόρες και νύμφες, ανθογραφίες, θέματα της σύγχρονης τέχνης με επιρροές εξπρεσιονισμού και αφαίρεσης. Ο τρόπος ορίζεται συμβολικός, αφαιρετικός και σύνθετος (κολάζ) με υλικά μεταλλικά και ακρυλικά και ανάγλυφο ζωγραφικό αποτέλεσμα.

Οι μαθητές είδαν  καλλιτεχνικές δημιουργίες που αποπνέουν εθνική υπερηφάνεια, χρέος, δίδαγμα και προτροπή.