Βιβλία σε ρόδες

Αρχές Φεβρουαρίου, τα παιδιά των τάξεων Δ΄,Ε, ΣΤ΄, τα περίμενε μια ευχάριστη έκπληξη. Μπαίνοντας στην τάξη, είδαν στην έδρα μια βαλίτσα. Στην αρχή, σκέφτηκαν ότι κάποιος πρόκειται να ταξιδέψει ή ότι το μάθημα περιλαμβάνει τη διδασκαλία των ρούχων στα Αγγλικά. Όταν πληροφορήθηκαν ότι οι βαλίτσες είναι από το «Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος», από το πρόγραμμα «Βιβλία σε Ρόδες», ενθουσιάστηκαν.

Τα βιβλία έμειναν στο σχολείο για δύο μήνες. Τα παιδιά της Δ΄, Ε΄ και ΣΤ΄ τάξης, δανείστηκαν βιβλία από τη βαλίτσα «Travelling around the World».

Στο μάθημα των Αγγλικών τα βιβλία ήταν σχετικά με την κουλτούρα άλλων λαών, τα ταξίδια και πολλά ευχάριστα διηγήματα, με διαβαθμισμένο δείκτη δυσκολίας ώστε να μπορούν να συμμετέχουν όλοι οι μαθητές.

Επίσης, βιβλία δανείστηκαν και ορισμένοι μαθητές από τα τμήματα της Δ΄, Ε΄ και ΣΤ΄ τάξης. Έτσι, αισθάνθηκαν υπεύθυνοι και κατανόησαν τη διαδικασία δανεισμού.