Γίνε Ήρωας του Διαδικτύου

Για να μπορούν να αξιοποιούν πλήρως το διαδίκτυο, τα παιδιά πρέπει να είναι κατάλληλα προετοιμασμένα ώστε να παίρνουν έξυπνες αποφάσεις. Το πρόγραμμα Γίνε Ήρωας του Διαδικτύου διδάσκει στα παιδιά τις βασικές αρχές της ψηφιακής ιθαγένειας και ασφάλειας, ώστε να μπορούν να εξερευνούν τον διαδικτυακό κόσμο με σιγουριά.

Οι μαθητές του Ε2 με την παρότρυνση της εκπαιδευτικού κ. Καψάλη Ελένης και στο πλαίσιο του προγράμματος “Γίνε ήρωας του διαδικτύου” ασχολήθηκαν με δύο δραστηριότητες σχετικές με το θέμα.

Πιο συγκεκριμένα, συζήτησαν λέξεις σχετικές με την ασφάλεια στο διαδίκτυο και συμπλήρωσαν φύλλο εργασίας συνεργατικά. Επίσης διακόσμησαν μπλουζάκια με emojis που τους αντιπροσωπεύουν. Ακολούθησε συζήτηση για τις επιλογές του καθενός.