Εισαγωγή μαθητών στα Μουσικά Σχολεία (Γυμνάσια) για το σχολικό έτος 2020-2021

Λαμβάνοντας υπόψη την με αρ.πρωτ. 58167/Δ2/13-04-2018 Υ.Α. «Λειτουργία Μουσικών Σχολείων»(Β ́ 1371), Διόρθωση σφάλματος ΦΕΚΒ’ 1574/08-05-2018, σας ενημερώνουμε ότι στην Α ́ τάξη των Μουσικών Σχολείων (Γυμνασίων) εγγράφονται μαθητές απόφοιτοι Δημοτικών Σχολείων, εφόσον επιτύχουν σε εξετάσεις που διενεργούνται για την επιλογή μαθητών που θα φοιτήσουν στην Α ́τάξη των Μουσικών Σχολείων (Γυμνασίων).

Για την εισαγωγή μαθητών στα Μουσικά Σχολεία για το σχολικό έτος 2020-2021, οι γονείς-κηδεμόνες των υποψηφίων μαθητών  μπορούν να υποβάλλουν αίτηση συμμετοχής στη διαδικασία επιλογής έως και την Παρασκευή 5 Ιουνίου 2020 και ώρα 14.00.   αίτηση συμμετοχής

ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΤΟ ΜΟΥΣΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ (ΓΥΜΝΑΣΙΟ)

Οι αιτήσεις υποβάλλονται ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ στο mail του Μουσικού Σχολείου Βέροιας από 6 έως 29 Μαΐου mail@gym-mous-veroias.ima.sch.gr

Η διαδικασία επιλογής θα πραγματοποιηθεί εργάσιμες ημέρες εντός του Ιουνίου 2020 και θα ξεκινήσει ταυτόχρονα σε όλα τα Μουσικά Σχολεία σε ημερομηνία του θα ανακοινωθεί από το Υπουργείο με τη γραπτή εξέταση των υποψηφίων [ακρόαση ηχητικού δίσκου (cd)].
Η εξέταση αφορά μουσικές ικανότητες και όχι απαραίτητα γνώσεις. Οι θεματικές ενότητες στις οποίες αξιολογούνται οι υποψήφιοι είναι : Ρυθμός, ακουστική και φωνητική ικανότητα, και διάκριση ηχοχρωμάτων. Το Μουσικό Σχολείο Βέροιας θα διοργανώσει συναντήσεις προσομοίωσης εξετάσεων για τους υποψήφιους μαθητές
Οι επιτυχόντες μεταγράφονται το Σεπτέμβριο από τα γυμνάσια στα οποία γράφτηκαν με βάση την κατανομή των αποφοίτων δημοτικού.