Εκπαιδευτική δράση της ΣΤ΄ τάξης του 1ου Δ. Σχ. Βέροιας με θέμα: «Γνωρίζω την πόλη μου περπατώντας»

Τη Δευτέρα  27/12/2023  οι μαθητές και οι δάσκαλοι της ΣΤ΄ τάξης του 1ου Δημοτικού Σχολείου Βέροιας  περιηγήθηκαν  σε ιστορικά μνημεία και σε παραδοσιακές συνοικίες της πόλης μας ,συμμετέχοντας στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα : « Γνωρίζω την πόλη μου περπατώντας»

Μετά την εξαίρετη ξενάγηση  που μας έκανε  ο ιστορικός  ερευνητής  κύριος Μάκης Δημητράκης  , το κάθε  μνημείο ,το κάθε παραδοσιακό αρχοντικό της πόλης μας ,το κάθε  λιθόστρωτο σοκάκι, αποκτά στα μάτια μας  μια ξεχωριστή  «προσωπική» ταυτότητα  ξεδιπλώνοντας την ιστορία του  σαν κομμάτι του ιστορικού παζλ της πόλης μας.

Ακολουθεί   ευχαριστήρια επιστολή προς τον ξεναγό μας,  γραμμένη από μαθήτρια του ΣΤ2  ΄.

Αξιότιμε κύριε Μάκη Δημητράκη,

Οι μαθητές και οι δάσκαλοι της ΣΤ τάξης του 1ου Δημοτικού Σχολείου Βέροιας, σας ευχαριστούμε θερμά για τις πολύτιμες πληροφορίες που μας δώσατε κατά την διάρκεια της περιήγησης στην πόλη μας.

Είμαστε πολύ τυχεροί, που είχαμε την ευκαιρία να εμπλουτίσουμε τις γνώσεις μας ακούγοντας έναν τόσο καλό ιστορικό ερευνητή να μας μιλάει για ιστορικά μέρη του τόπου μας.