Ενδοσχολική Επιμόρφωση με θέμα: «Το θεατρικό παιχνίδι στην εκπαιδευτική διαδικασία»

Τη Δευτέρα 11 Δεκεμβρίου πραγματοποιήθηκε ενδοσχολική επιμόρφωση  στη σχολική μας μονάδα με θέμα «Το θεατρικό παιχνίδι στην εκπαιδευτική διαδικασία». Η επιμόρφωση έλαβε χώρο στην Αίθουσα Πολλαπλών Χρήσεων του Σχολείου μας και ώρα 13.15- 14.45 και την παρακολούθησαν οι εκπαιδευτικοί της σχολικής μονάδας. Επιμορφώτρια η Καθηγήτρια Θεατρικής Αγωγής, κ. Κώνστα Αικατερίνη ΠΕ91.01.

Κατά την εισήγηση αναλύθηκαν με βιωματικό τρόπο οι παρακάτω θεματικές:

• Παιχνίδι Γνωριμίας της ομάδας: Λέμε το όνομά μας και κάτι που μας αρέσει ή δε μας αρέσει.
  • Παγωμένες Εικόνες: Ο εκπαιδευτικός δίνει ερεθίσματα στην ομάδα. Για παράδειγμα, χτυπάει το τηλέφωνο και ακούμε μια δυσάρεστη είδηση. Κάθε μέλος της ομάδας «παγώνει» και με κάποιον τρόπο ακουμπάει ο ένας τον άλλον.
  • Χωρισμός ομάδων για τη δημιουργία της δικής μας διαφήμισης Ελεύθερη επιλογή διαφήμισης.

Τα οφέλη της επιμόρφωσης ήταν σημαντικά για όλους/ες.