Επίσκεψη στα Γενικά Αρχεία του Κράτους

Οι μαθητές της Στ’ τάξης, στα πλαίσια της αναζήτησης πληροφοριών για τον μακεδονικό αγώνα και την απελευθέρωση της Βέροιας το 1912, επισκέφτηκαν τα Γενικά Αρχεία του Κράτους που φιλοξενούνται στο Αρχοντικό Αναστασίου (1882), στην εβραϊκή συνοικία της Μπαρμπούτας. Οι  μαθητές/τριες ξεναγήθηκαν στους χώρους και ενημερώθηκαν για τον τρόπο συγκέντρωσης και ταξινόμησης του αρχειακού υλικού και τη σημασία που έχει για την τοπική κοινωνία και ιστορία. Οι υπεύθυνοι των Αρχείων, μας προμήθευσαν με υλικό για την εργασία μας (μαρτυρίες καταγραφές γεγονότων κ.α.) και οι μαθητές/τριες μέσα από τς ερωτήσεις τους έλυσαν πολλές από τις απορίες που είχαν.

Ευχαριστούμε θερμά τους υπεύθυνους των Γ.Α.Κ. τόσο για την υπέροχη ξενάγηση όσο και για την ουσιαστική βοήθεια που μας προσέφεραν.

gak2

Εικόνα 1 από 9