Επίσκεψη στον ΜΠΑΡΜΠΑ ΣΤΑΘΗ

Τη Δευτέρα 22/1/2024, τα τμήματα της  Β΄ τάξης του σχολείου μας επισκέφτηκαν το εργοστάσιο ΜΠΑΡΜΠΑ ΣΤΑΘΗΣ στη Σίνδο και συμμετείχαν στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Κάνε ένα βήμα για την υγιεινή διατροφή». Συγκεκριμένα, τα παιδιά ενημερώθηκαν για την καλλιεργητική διαδικασία των λαχανικών, τη διατροφική τους αξία, τη σπατάλη των τροφίμων και ταξίδεψαν με ενθουσιασμό στον συναρπαστικό κόσμο των θρεπτικών λαχανικών μέσα από βιωματικά και αισθητηριακά παιχνίδια, αναμνηστικές  χειροτεχνίες και γευστικές δοκιμές.

Ευχαριστούμε την εταιρεία για τα υπέροχα δώρα αλλά κυρίως για την ευκαιρία που έδωσαν στους μαθητές να ξεναγηθούν στον χώρο τους και να μάθουν με βιωματικό τρόπο, μέσα από το καινοτόμο πρόγραμμα που μας παρουσίασαν, για την υγιεινή διατροφή, τη βιώσιμη ανάπτυξη και την κυκλική οικονομία.