Επίσκεψη στο Μουσείο της Βεργίνας

Το Μουσείο των Βασιλικών Τάφων των Αιγών στη Βεργίνα επισκέφθηκαν οι μαθητές/τριες της Δ’ τάξης του σχολείου μας, στις 4/4/2022 , με συνοδούς τις εκπαιδευτικούς κ. Παπαδόπουλου Μαρία, κ. Βασιλειάδου Αντωνία και κ. Μπλατσιώτη Μαρία. Οι μαθητές/τριες περιηγήθηκαν στις εγκαταστάσεις του Μουσείου και ταξίδεψαν στο χρόνο. Θαύμασαν τα εντυπωσιακά εκθέματα, τα ταφικά μνημεία, τις τοιχογραφίες αρχαίων μύθων και ενθουσιάστηκαν με τη χρυσή λάρνακα με τα οστά του βασιλιά Φιλίππου Β’.

Με αφορμή το μάθημα της Ιστορίας και την επίσκεψη, στη συνέχεια οι μαθητές του Δ2 κατασκεύασαν με χαρτόνια αντίγραφο του θώρακα από την πανοπλία του βασιλιά Φιλίππου Β΄. Τα παιδιά μεταφέρθηκαν νοερά στα αρχαία εργαστήρια που κατασκεύαζαν τον εξοπλισμό των στρατιωτών. Συνδυάζοντας γνώση και παιχνίδι, τα Μουσεία και η Ιστορία μας αποτελούν πηγή έμπνευσης και δημιουργικότητας.