Επίσκεψη της ΣΤ΄ τάξης του σχολείου μας στα Οχυρά Ρούπελ

«Κύριε ήταν λίγο τρομακτικά εκεί μέσα» . Αυτά ήταν τα πρώτα λόγια κάποιου μαθητή αμέσως μόλις εξήλθαμε  από τα τούνελ των οχυρών!

Κατακλυσμένοι από Δέος και Περηφάνια ,μαθητές και εκπαιδευτικοί  ,νιώσαμε για λίγο ένα μικρό μέρος των συναισθημάτων όλων εκείνων  των ηρώων που  πολέμησαν στο έπος του ’40 και όρθωσαν το ανάστημά τους στους  «ισχυρούς» και άπληστους , που επιβουλεύτηκαν τα χώματα της πατρίδας μας .

Ως ελάχιστο φόρο τιμής  στους ήρωες των οχυρών ,οι μαθητές και  οι εκπαιδευτικοί  της ΣΤ΄ τάξη του σχολείου μας ,επισκέφτηκαν  την Δευτέρα 23/10/2023  τα Οχυρά του Ρούπελ  ,ξεναγήθηκαν στον χώρο και ενημερώθηκαν  για τα γεγονότα που έλαβαν χώρα στις μάχες των οχυρών ,τον  Απρίλη  του ’41.

Μια βιωματική  προσέγγιση  της ιστορίας μας ,  στον πραγματικό χώρο εξέλιξης  των γεγονότων  του Β΄ Παγκοσμίου  Πολέμου .