Επαναλειτουργία σχολείων

Αγαπητοί μαθητές, μαθήτριες, γονείς και κηδεμόνες

Σύμφωνα με την Αρ. Πρ. 63417/ΓΔ4 /26/05/2020 απόφαση του ΥΠΑΙΘ Δευτέρα 1/6/2020 θα ξεκινήσουν και πάλι τα μαθήματα σύμφωνα με τις οδηγίες του Υ.ΠΑΙ.Θ.

Οι μαθητές θα προσέλθουν στη σχολική μονάδα εκ περιτροπής. Δευτέρα-Τετάρτη-Παρασκευή θα έρθουν οι μισοί μαθητές κάθε τμήματος και οι άλλοι μισοί την Τρίτη-Πέμπτη.
Το αντίστροφο θα συμβεί την δεύτερη εβδομάδα (8/62020 έως 12/6/2020) κ.ο.κ. μέχρι την λήξη των μαθημάτων στις 26/6/2020 (8 Ιουνίου ημέρα Δευτέρα, αργία του Αγίου Πνεύματος)
    Ο χωρισμός των μαθητών κάθε τμήματος σε υποτμήματα θα γίνει κατά αλφαβητική σειρά και με βάση τις κοινωνικές και οικογενειακές ανάγκες των μαθητών μας (εργαζόμενοι γονείς, αδέρφια…).

Οι απουσίες των μαθητών/τριών, οι οποίες θα πραγματοποιηθούν μετά την επαναλειτουργία των σχολικών μονάδων, τη Δευτέρα 1 Ιουνίου 2020 δεν θα ληφθούν υπόψη για τον χαρακτηρισμό της φοίτησής τους, εφόσον ο γονέας ή κηδεμόνας τους, υποβάλει υπεύθυνη δήλωση, ότι ο/η μαθητής/τρια ανήκει σε ομάδα αυξημένου κινδύνου για νόσηση από COVID-19 ή έρχεται σε στενή επαφή με άτομο του οικογενειακού του περιβάλλοντος που ανήκει στην παραπάνω ομάδα αυξημένου κινδύνου ή ήδη νοσεί. Στις δηλώσεις αυτές θα αναφέρεται η περίπτωση η οποία συντρέχει: «το τέκνο μου ανήκει σε ομάδα αυξημένου κινδύνου για νόσηση από COVID-19» ή «έχω άτομο στο οικογενειακό μου περιβάλλον που ανήκει σε ομάδα αυξημένου κινδύνου για νόσηση από COVID-19 ή ήδη νοσεί».
     Η υποβολή των Υπεύθυνων Δηλώσεων πρέπει να γίνει στη σχολική μονάδα από τον γονέα/κηδεμόνα του κάθε μαθητή τις εργάσιμες ημέρες και ώρες ή ηλεκτρονικά, στέλνοντας την στο e-mail του σχολείου (1dimver@sch.gr) ή στην προσωπική ηλεκτρονική διεύθυνση (diamantopdia@gmail.com) ή με κάθε ενδεδειγμένο τρόπο.

Το σχολείο έχει προμηθευτεί σε ποσότητες αντισηπτικά, κρεμοσάπουνα χειροπετσέτες κλπ. σύμφωνα με τις οδηγίες του Υ.ΠΑΙ.Θ.

Η χρήση μάσκας είναι προαιρετική. Προτείνεται οι γονείς-κηδεμόνες τα παιδιά να έχουν  ατομικά αντισηπτικά στην τσάντα  για προσωπική τους χρήση.

Επειδή το  κυλικείο δεν θα λειτουργεί είναι καλό τα παιδιά να έχουν μαζί τους φαγητό και νερό για τα διαλείμματα.

Η  ασφαλής προσέλευση-αποχώρηση  των παιδιών θα γίνεται

στις 8.00 (απαιτείται για την υποδοχή και με τις νέες συνθήκες) ως εξής:

Α & Β΄ τάξεις από την είσοδο-έξοδο του Νηπιαγωγείου

Γ΄& Δ  τάξεις  από την κεντρική είσοδο (Κοντογεωργάκη)

Ε΄& ΣΤ΄ τάξεις από την πίσω αυλή (Ι.Ν Αγίου Γεωργίου)