Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Κινητικότητας – Εκπαιδευτικό πρόγραμμα στη Δημόσια Κεντρική Βιβλιοθήκη Βέροιας

Στα πλαίσια του εμπλουτισμού της εκπαιδευτικής διαδικασίας με την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς  το τμήμα Α2 του σχολείου μας, την Τρίτη 21/9/21  στις 10:30 π.μ. και το τμήμα Β2 την Τετάρτη 22/9/21 π.μ. στις 10.00 π.μ.,  επισκέφτηκαν  τη Δημόσια Κεντρική Βιβλιοθήκη Βέροιας συνοδεία των εκπαιδευτικών Θεοδωράκη Αικατερίνης και Αθανασιάδου Ξένιας αντίστοιχα. Σκοπός της επίσκεψης αυτής ήταν να παρακολουθήσουν οι μικροί μας μαθητές ένα εκπαιδευτικό πρόγραμμα στο πλαίσιο της “Ευρωπαϊκής Εβδομάδας Κινητικότητας”. Τα παιδιά παρακολούθησαν την αφήγηση ενός παραμυθιού σχετικού με το θέμα της μετακίνησης στην πόλη με μέσα που δε ρυπαίνουν το περιβάλλον. Ακολούθησε συζήτηση για τη στάση που υιοθετούν τα παιδιά και οι οικογένειές  τους αναφορικά με το θέμα. Αμέσως μετά σχημάτισαν ομάδες εργασίας και έφτιαξαν ένα  ποδήλατο το οποίο είχε τρισδιάστατες ακτίνες στις ρόδες του, με τους μαθητές να χαίρονται για τις δημιουργίες τους! Η παρουσία του Δημάρχου κ. Βοργιαζίδη μας εξέπληξε όλους, μικρούς και μεγάλους. Η φιλοξενία της Δημόσιας Βιβλιοθήκης ήταν άψογη και η οργάνωση του προγράμματος εξαιρετική. Οι φωτογραφίες αποδεικνύουν όσα ειπώθηκαν παραπάνω.