Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών

Η 26η Σεπτεμβρίου είναι ημέρα αφιερωμένη στον εορτασμό των γλωσσών με απόφαση του Council of Europe. Το σχολείο μας συμμετέχοντας ενεργά στο έργο του Συμβουλίου της Ευρώπης και του υπουργείου Παιδείας αφιέρωσε διδακτικές ώρες στο μάθημα των Αγγλικών, με υπεύθυνη εκπαιδευτικό την κ. Παυλίδου Βικτωρία, για τον εορτασμό της Ευρωπαϊκής Ημέρας Γλωσσών.

Σκοπός των δραστηριοτήτων ήταν η ανάδειξη της γλωσσικής πολυμορφίας της Ευρώπης καθώς και η ανάπτυξη των γλωσσικών δεξιοτήτων των μαθητών, με στόχο την πλήρη και δημοκρατική συμμετοχή τους, ως αυριανοί πολίτες, στη διατήρηση της πολυπολιτισμικής της ιδιαιτερότητας. Πραγματοποιήθηκαν οι εξής δράσεις:

1) Οι μαθητές τραγούδησαν τα τραγούδια και χαιρέτησαν σε διαφορετικές γλώσσες:

• Hello to All the Children of the World / Fun English
  • Hello Around the World / Say Hello in 15 Different Languages / Juny Tony,
  • Countries Hello Song / Maple Leaf Learning

2) Μέτρησαν σε άλλες γλώσσες κατανοώντας γλωσσικές διαφορές και ομοιότητες:

• Counting to 10 in five languages
  • Counting Songs for Kids/ Juny Tony

3) Διάφορες δραστηριότητες:

• Nτύθηκαν με φορεσιές από διαφορετικές χώρες
  • Συζήτησαν τις διαφορετικές διατροφικές συνήθειες των λαών
  • χόρεψαν στους ρυθμούς της «μουσικής του κόσμου» που ενώνει διαφορετικούς ανθρώπους με κοινές ιδέες και αξίες, όχι μόνον από τις χώρες-μέλη του Συμβουλίου της Ευρώπης αλλά και πολλές άλλες χώρες διαφορετικών ηπείρων

4) Μαθητές και μαθήτριες της Στ’ τάξης συμμετείχαν στο Διαγωνισμό σχεδίου για T-shirt με θέμα την Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών με στόχο την προώθηση της δημιουργικότητας τους και κριτικής σκέψης των μαθητών.