Η κυρία ανακύκλωση και οι φίλοι της – θεατρική παράσταση του Δ2

Την Τετάρτη 25 Απριλίου ολοκληρώθηκε η παρουσίαση, στους μαθητές/τριες  του σχολείο μας, του προγράμματος ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης που εκπόνησε το Δ2 τμήμα, με το θεατρικό “Ανακύκλωση τώρα” , μια διασκευή  από το βιβλίο  Η κυρία ανακύκλωση και οι φίλοι της / Ματούλα Καραγιάννη-Τόλκα

Ο  Στόχος της δράσης ήταν διπλός

1) οι μαθητές να αποκτήσουν ολοκληρωμένη εικόνα για την υπεύθυνη και βιώσιμη διαχείριση των απορριμμάτων (πρόληψη, επαναχρησιμοποίηση, ανακύκλωση). Να αντιληφθούν, επίσης, το ρόλο τους στην όλη διαδικασία και να αναπτύξουν δεξιότητες, ώστε να συμμετέχουν σωστά και ολοκληρωμένα στα προγράμματα ανακύκλωσης, που υλοποιούνται από το σχολείο ή τον δήμο.

2)Ενίσχυση της φιλαναγνωσίας καθώς ένα βιβλίο ζωντάνεψε στη σκηνή και μάλιστα με σκηνοθετικές οδηγίες των παιδιών.

Περίληψη βιβλίου:

Τα μπουκάλια τα τενεκεδάκια και τα χαρτιά έχουν μεγάλη στεναχώρια. Όλα χρησιμοποιημένα και πεταμένα, αισθάνονται πλέον άχρηστα, μέχρι που η εφημερίδα φέρνει τα καλά τα νέα… Ανακύκλωση!

Φυλλάδιο παρουσίασης – Πρόσκληση