Θεατρική Παράσταση “Ο Ραφτάκος των Λέξεων”

Στα πλαίσια του εμπλουτισμού της εκπαιδευτικής διαδικασίας την Τρίτη 2/11/2021 οι μαθητές/τριες της Β΄ τάξης παρακολούθησαν στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων-γυμναστήριο του σχολείου μας τη θεατρική παράσταση «Ο Ραφτάκος των λέξεων».

Τα παιδιά είδαν την πρωτότυπη διασκευή, εμπνευσμένη από το βιβλίο του Αντώνη Παπαθεοδούλου, που μιλάει για τη δύναμη των λέξεων, την ανάγκη της ανθρώπινης επικοινωνίας, την αγάπη, την παρηγοριά και τη ζεστασιά που προσφέρει ο ανθρώπινος λόγος.

Με απλά υλικά, μουσική, τραγούδι, κίνηση και παντομίμα, η θεατρική ομάδα «Μικρός Βορράς» παρουσίασε μια διαδραστική παράσταση τόσο ζεστή και πολύχρωμη, όσο και η κουβέρτα του Ραφτάκου που τύλιξε και ζέστανε τελικά όλους τους κατοίκους της πόλης του, κερδίζοντας επάξια τη θέση του και στις καρδιές των μικρών μας θεατών, όπως φάνηκε από το έντονο χειροκρότημα και τα σχόλια των μαθητών/τριών μας.