Οι δρόμοι του βαμβακιού – Εκκοκκιστήριο Ιδεών

Τμήματα του σχολείου μας (Δ2, Ε2, Ε1, Γ1, Γ2, Β2) πραγματοποίησαν  επίσκεψη στο χώρο «Εκκοκκιστήριο Ιδεών» που φιλοξενεί την έκθεση έργων τέχνης  με τίτλο : «Οι δρόμοι  του βαμβακιού» με έργα 15 καλλιτεχνών, αποφοίτων των σχολών καλών Τεχνών Θεσσαλονίκης Ιωαννίνων, Φλώρινας, Αλεξανδρούπολης.  Δεν ήταν όμως μια απλή, τυπική επίσκεψη – ξενάγηση, που έχουμε στη σκέψη μας. Οι οικοδεσπότες είχαν μεριμνήσει με ευαισθησία και υπευθυνότητα να προσφέρουν κάτι διαφορετικό να αναδείξουν  το ελληνικό βαμβάκι ως ένα πολυδιάστατο εμπορικό αγαθό προσεγγίζοντάς το ιστορικά και καλλιτεχνικά, μέσα από μία σειρά διαφορετικών οπτικών. Έτσι οι μαθητές μας είδαν το πρώτο τρακτέρ που χρησιμοποιήθηκε στην καλλιέργεια του βαμβακιού, τα φύλλα του που μετατράπηκαν σε στεφάνι, το τηλεσκόπιο, την συμβολική παραγωγή ρούχων, την ιστορία του βαμβακιού και μαζί της ένα σημαντικό κομμάτι της ιστορίας της Ελλάδας. Αποτύπωσαν  σε ζωγραφιά αυτά που συνάντησε ο καθένας  στους δρόμους του βαμβακιού, ταξίδεψαν με τη φαντασία τους στους τόπους καλλιέργειας, έγιναν συνοδοιπόροι των πουλιών και των στοιχείων της φύσης και δημιούργησαν το δικό τους  «υφαντό», στους χειροποίητους αυτοσχέδιους αργαλειούς που τελικά μας χαρίσανε. Αναχώρησαν γεμάτοι γνώσεις και εμπειρίες, χαρούμενοι για τη συμμετοχή τους σε  διαδραστικά παιχνίδια αλλά και για  τα αναπάντεχα δώρα που απόκτησαν.