Οι Probots και οι Star City Troopers ήρθαν στο σχολείο μας.

Όχι δεν πρόκειται  για μουσικά συγκροτήματα!

Όχι δεν πρόκειται για τίτλους ταινιών!

Πρόκειται για … δύο ομάδες ρομποτικής  με μέλη μαθητές μας, που θα συμμετέχουν στον Πανελλήνιο διαγωνισμό FLL Greece 2020. Με πρωτότυπες ιδέες που θα βελτιώσουν τη ζωή των ατόμων με αναπηρία, με συγκεκριμένα projects  προτείνουν λύσεις και εφαρμογές στην  καθημερινότητά μας.

Οι Probots, δημιούργησαν ένα πάρκο φιλικό προς όλους τους πολίτες, με πολλές καινοτομίες: adventure park (με τσουλήθρα, τοίχο αναρρίχησης, πυραμίδα αναρρίχησης, τηλεσκόπιο για την παρατήρηση των άστρων ή του κάμπου της Ημαθίας κ.ά.). Για τα άτομα με αναπηρία, δημιουργήθηκε μια παιδική χαρά με ειδικά παιχνίδια και κατάλληλο τάπητα, ειδικούς διαδρόμους, ειδικές θέσεις στάθμευσης, έξυπνες διαβάσεις κ.λπ.

Οι Star City Troopers, δημιούργησαν μια εφαρμογή για τη διευκόλυνση και την καθοδήγηση ατόμων με περιορισμένη όραση μέσα σε μια δημόσια υπηρεσία. Πιλοτικά επέλεξαν το δημαρχείο.

Μας εντυπωσίασαν όλους μικρούς και μεγάλους.

Το μέλλον περνά πρώτα από το σχολείο μας!