“Ο Δράκος”

“Ο Δράκος” του ρώσου θεατρικού συγγραφέα Γιεβγκένι Σβάρτς.

Σε μια πολιτεία κάπου μακριά, …ένας Δράκος είχε εγκατασταθεί μόνιμα εδώ και 400 χρόνια. Ήταν χωρίς αμφιβολία αυτός που όριζε τις τύχες όλων των κατοίκων της. Ο αδιαμφισβήτητος αφέντης της. Και σιγά σιγά οι άνθρωποι της πολιτείας τον συνήθισαν. Δεν τους τρόμαζε όπως στην αρχή. Άλλωστε δεν απαιτούσε και πολλά…μόνο κάθε τόσο να τρώει μια κοπέλα που οι κάτοικοι του πρόσφεραν σε αντάλλαγμα για την ασφάλεια και την προστασία που τους παρείχε από τα υπόλοιπα δεινά που μπορεί να τους απειλούσαν.  Όταν αρχίζει η ιστορία μας, είναι η σειρά της Έλσας, της κόρης του Καρλομάγνου η οποία νιώθει σχεδόν περήφανη που θα θυσιαστεί για το καλό των συμπολιτών της. Την παραμονή όμως της θυσίας της, φτάνει στην πόλη ο γενναίος ιππότης Λανσελότος, ο οποίος δεν υπάρχει περίπτωση να επιτρέψει να συμβεί αυτό το αποτρόπαιο έγκλημα, αυτή η κατάφωρη αδικία. Άλλωστε, αν δεν είναι καθήκον ενός γενναίου ιππότη να σκοτώνει δράκους, τι στο καλό είναι; Τα πράγματα όμως δεν θα είναι καθόλου απλά στην συνέχεια της ιστορίας μας….

Αυτό είναι το έργο που παρακολούθησαν, οι μαθητές και οι μαθήτριες των Γ, Δ, Ε & Στ τάξεων του σχολείου μας, την Τετάρτη 13 Νοεμβρίου. Ένα έργο κλασικό και συνάμα ανατρεπτικό, μια και δίνονται τρία φινάλε όπου τα παιδιά μέσα από συζήτηση καλούνται να επιλέξουν ποιο κατά τη γνώμη τους πρέπει να είναι το τέλος του έργου. Επίσης, μίλησαν για τα συμπεράσματα που έβγαλαν τα ίδια από το έργο που παρακολούθησαν.

drakos3

Εικόνα 1 από 7