«Ο μικρός τουρίστας – Μια βαλίτσα ταξιδεύει… στη Βέροια».

Την Παρασκευή 4/5/2018, οι μαθητές του τμήματος Δ3 του σχολείου μας συμμετείχαν στο βιωματικό εργαστήριο που διοργάνωσαν η Αντιδημαρχία Τουρισμού του Δήμου Βέροιας, η Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Ημαθίας και η Δημόσια Κεντρική Βιβλιοθήκη Βέροιας με θέμα” Ο μικρός τουρίστας – Μια βαλίτσα ταξιδεύει…”. Οι μαθητές επισκέφθηκαν το Βήμα του Αποστόλου Παύλου όπου ξεναγήθηκαν και στη συνέχεια έφτασαν στη Μπαρμπούτα, ακολουθώντας τις οδηγίες του τουριστικού χάρτη του Δήμου που υπάρχει στην πλατεία Ωρολογίου. Στη διαδρομή παρατήρησαν τις ειδικές πινακίδες που υπάρχουν για την εξυπηρέτηση των επισκεπτών της πόλης και προσπάθησαν να προσανατολιστούν και να εντοπίσουν σε ποια σημεία της πόλης βρίσκονται σημαντικά αξιοθέατα και μουσεία όπως το Βυζαντινό Μουσείο Βέροιας και το Αρχαιολογικό Μουσείο. Κοντά στο κτίριο της Εβραϊκής Συναγωγής συμμετείχαν σε βιωματικό εργαστήριο για την ανάπτυξη της τουριστικής συνείδησης των μαθητών με την κ. Ελευθερία Γκρίμπα.