Τα χελιδονίσματα

Τα χελιδονίσματα είναι ένα από τα πιο χαρακτηριστικά έθιμα της πρώτης Μαρτίου, η συνήθεια δηλαδή να γυρίζουν το πρωί της ημέρας αυτής τα παιδιά της σχολικής ηλικίας από σπίτι σε σπίτι, κρατώντας ένα ξύλινο ομοίωμα χελιδονιού και να τραγουδούν τον ερχομό της άνοιξης και την επιστροφή των χελιδονιών.

Τα χελιδονίσματα είναι συνέχεια από τα κάλαντα της πρωτοχρονιάς της 1ης Μαρτίου, των αρχαίων Ελλήνων. Οι Ρωμαίοι το 153 π.Χ. όρισαν ὡς πρωτοχρονιά την 1η Ιανουαρίου, και παρόλο που τα κάλαντα μεταφέρθηκαν στην νέα ημερομηνία, εξακολούθησαν να ψάλλονται και στην παλιά πρωτοχρονιά.

Έτσι λοιπόν και φέτος οι μικροί μαθητές και μαθήτριες της Β΄ τάξης του σχολείου μας επισκέφτηκαν και τραγούδησαν τα ανοιξιάτικα κάλαντα στον Αντιπεριφερειάρχη Ημαθίας, στο Δήμο Βέροιας, στη Δημόσια Κεντρική Βιβλιοθήκη, στην Πρωτ/θμια Εκπ/ση  και στους Συντονιστές Εκπαιδευτικού Έργου της Πρωτ/θμιας Εκπ/σης, σκορπίζοντας χαρά σε όλους.

[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=OIjIWlqh3Tc[/embedyt]