«Τούλα η παστούλα…η διαφορετικούλα» (Α΄ Τάξη)

Μια…διαφορετικούλα βιβλιοπαρουσίαση πραγματοποιήθηκε στο χώρο του γυμναστηρίου του σχολείου μας την Τρίτη 5 Μαρτίου, παρουσία γονέων, στα πλαίσια της Παγκόσμιας Ημέρας Εκφοβισμού.

Η Τερέζα Μιχαηλίδου, συγγραφέας και μάχιμη δικηγόρος, παρουσίασε το πρώτο συγγραφικό της εγχείρημα, «Τούλα η παστούλα», το οποίο διαπραγματεύεται έννοιες και αξίες, όπως η προσφορά, ο αλτρουισμός, ο σεβασμός στη διαφορετικότητα, ο εκφοβισμός στο σχολικό περιβάλλον. Μας συνεπήρε με τις πρωτοπόρες διαδραστικές της δραστηριότητες, οι οποίες διασκέδασαν και προβλημάτισαν τους μικρούς μας μαθητές. Τα παιδιά συζήτησαν, απήγγειλαν ποίημα βασισμένο στην πλοκή του βιβλίου, το οποίο γράφτηκε από τις  εκπαιδευτικούς Καλλιόπη Μιόγλου και Καλλιόπη Καραίσκου, διοργανώτριες της εκδήλωσης, τραγούδησαν και όλοι μαζί φωνάξανε… «Φτου Ξελευθερία»!!!