200 XΡΟΝΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ 21-ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ “Ο ΗΡΩΑΣ ΜΟΥ, Η ΗΡΩΙΔΑ ΜΟΥ”

Οι μαθητές της Ε΄ και ΣΤ΄ τάξης του σχολείου μας λαμβάνοντας μέρος στο διαγωνισμό ζωγραφικής με θέμα «Ο Ήρωας μου, η Ηρωίδα μου» δημιούργησαν κυρίως προσωπογραφίες της Ελληνικής Επανάστασης του ΄21. Ο διαγωνισμός οργανώθηκε από την επιτροπή του Δήμου Ύδρας, «Η Ύδρα για το ’21», για να τιμήσει τη συμμετοχή του νησιού στον Αγώνα, αλλά και τα διακόσια χρόνια ύπαρξης του νεότερου ελληνικού κράτους. Μέσω της τέχνης τους οι μαθητές μας προσπάθησαν να αναδείξουν τη συμβολή των πρωταγωνιστών του αγώνα στη διαμόρφωση του Ελληνικού Κράτους.

Στόχος του διαγωνισμού ήταν η έρευνα, η διάχυση και εμπέδωση, στη μαθητική συνείδηση, του ιστορικού θέματος της εθνεγερσίας του 1821 για ελευθερία και ανεξαρτησία αλλά και ο προβληματισμός σχετικά με τη σημασία και την επικαιρότητα του κορυφαίου αυτού ιστορικού γεγονότος στη σύγχρονη ζωή.

Η συμμετοχή των μαθητών/τριών στον διαγωνισμό έγινε με τη συγκατάθεση των γονέων σύμφωνα με τη νομοθεσία για την Προστασία Προσωπικών Δεδομένων.

Η επιτροπή που επέλεξε τα έργα των μαθητών αποτελούνταν από τους εκπαιδευτικούς των τμημάτων: Ε1 κ. Αντωνιάδου Κλεονίκη, Ε2 κ. Καραμήτρο Αντώνη, ΣΤ1 κ. Καψάλη Ελένη, ΣΤ2 κ. Σαμαρά Αντώνη, την κ. Παυλίδου Βικτωρία, υποδιευθύντρια και την κ. Διαμαντοπούλου Μαρία, διευθύντρια του σχολείου.

Τα έργα που επιλέχθηκαν ανήκουν στους μαθητές/τριες (κατά αλφαβητική σειρά):

Παπαγεωργίου Κυριάκος-Κυριαζής ΣΤ1

Σιδηροπούλου Βασιλική ΣΤ1

Στογιαννοπούλου Δέσποινα-Μαρία ΣΤ2

Οι δημιουργίες όλων των μαθητών εκτίθενται περήφανα στον διάδρομο του σχολείου μας, όπως θα δείτε και στις παρακάτω φωτογραφίες.

Συγχαρητήρια στα παιδιά μας, για τη συμμετοχή και την επιλογή των έργων τους. Ευχόμαστε τα καλύτερα!