Ενταξιακή εκπαίδευση μαθητών με κινητικές αναπηρίες στο γενικό σχολείο

Την Παρασκευή 24/01/2020 πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας Επιμορφωτική Ημερίδα με θέμα «Ενταξιακή εκπαίδευση μαθητών με κινητικές αναπηρίες στο γενικό σχολείο».

Εισηγητές ήταν : ο Συντονιστής Γενικής Αγωγής  του 3ου ΠΕΚΕΣ  Κεντρικής Μακεδονίας  κ. Γεώργιος Μακαρατζής , με θέμα : «Παιδαγωγική προσέγγιση μαθητών με κινητικές αναπηρίες».

Ο Συντονιστής Εκπαιδευτικού Έργου Αγωγής και Ενταξιακής Εκπαίδευσης κ. Νικόλαος Μπίνιας , με θέμα : «Θεσμικό πλαίσιο της ένταξης μαθητών με κινητικές αναπηρίες στο γενικό σχολείο»

Ο Προϊστάμενος του ΚΕΣΥ Ημαθίας , εκπαιδευτικός κλάδου ΠΕ 70 δασκάλων ,κ. Σάββας Ταϊλαχίδης, και το στέλεχος του ΚΕΣΥ Ημαθίας ΕΕΠ κλάδου ΠΕ 30 Εργοθεραπευτών ,κ. Σταυρούλα Κουρούκα, με θέμα «Κινητικές και σωματικές αναπηρίες: Ταξινόμηση, παθήσεις & λειτουργική αποκατάσταση».

Η ενδοσχολική επιμορφωτική ημερίδα ολοκληρώθηκε με συζήτηση μεταξύ των εισηγητών και των εκπαιδευτικών του σχολείου.