To Λούνα Παρκ της Ανακύκλωσης

Την Πέμπτη 6 Δεκεμβρίου 2018, το σχολείο μας συμμετείχε στην εκδήλωση που διοργάνωσε ο Δήμος Βέροιας, σε συνεργασία με την Ελληνική Εταιρεία Αξιοποίησης Ανακύκλωσης (Ε.Ε.Α.Α.) Α.Ε.,  στην πλατεία Δημαρχείου.

Μέσα από εκπαιδευτικά και διασκεδαστικά παιχνίδια οι μαθητές και μαθήτριες ενημερώθηκαν  και απάντησαν σε ερωτήσεις που αφορούν στην ανακύκλωση συσκευασιών από πλαστικό, γυαλί, χαρτί, αλουμίνιο, και λευκοσίδηρο στους μπλε κάδους ανακύκλωσης.

Ανακύκλωση σημαίνει ότι τα προϊόντα που χρησιμοποιούμε μπορούν να έχουν μια παράταση ζωής και να επαναχρησιμοποιηθούν σε κάποια άλλη μορφή ή και με την ίδια . Προϊόντα και συσκευασίες από χαρτί , αλουμίνιο, μέταλλο, γυαλί είναι κρίμα να καταλήγουν στις χωματερές ενώ μπορούν να έχουν δεύτερο και τρίτο κύκλο ζωής.

Αυτά τα υλικά υπάρχουν σε αφθονία στο σπίτι μας, στο γραφείο , στο σχολείο, στις Υπηρεσίες, στα μαγαζιά και γενικά όπου ζουν και εργάζονται άνθρωποι. Μπορούμε όλοι να βοηθήσουμε ξεκινώντας από το σπίτι μας, τη δουλειά μας ή το σχολείο μας.

ΓΙΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ;

• Μείωση του όγκου και του βάρους των απορριμμάτων.
  • Εξοικονόμηση χώρου ταφής των σκουπιδιών.
  • Μακροπρόθεσμη πτώση (ή μη αύξηση) των τιμών των προϊόντων, καθώς δεν απαιτείται νέα παραγωγή πρώτης ύλης.
  • Εξοικονόμηση πρώτων υλών, ενέργειας και νερού.
  • Δημιουργία θέσεων εργασίας σε βιομηχανίες και προγράμματα ανακύκλωσης .
  • Προστασία της υγείας όλων των κατοίκων του πλανήτη (ανθρώπων, ζώων, φυτών).

Για παράδειγμα η ανακύκλωση του αλουμινίου καταναλώνει 95% λιγότερη ενέργεια σε σχέση με τη παραγωγή αλουμινίου από βωξίτη δημιουργεί 95% λιγότερη ατμοσφαιρική ρύπανση και 97% λιγότερη ρύπανση νερού.
Ανακυκλώνοντας 1 κιλό αλουμίνιο εξοικονομούνται:

• 8 κιλά βωξίτη
  • 4 κιλά χημικών προϊόντων
  • 14 κιλοβατώρες ενέργειας

Ανακυκλώνοντας 1 τόνο χαρτιού εξοικονομούνται:

• 17 δέντρα
  • 30.000 – 60.000 λίτρα νερού
  • μειώνεται κατά 95% η ατμοσφαιρική ρύπανση.

Τι γίνεται όταν δεν κάνουμε τον κόπο να ρίξουμε στους ειδικούς κάδους τα διάφορα απορρίμματα μας; Η φύση δεν μπορεί βέβαια να τα αφομοιώσει όλα και έτσι είναι βλαβερά για το περιβάλλον.