Ένα Λαογραφικό Μουσείο στο σχολείο….

Με αφορμή μια προτεινόμενη δραστηριότητα από το βιβλίο της Γλώσσας, «Μες στο μουσείο», η Β1 τάξη με την δασκάλα τους  την κ Αθηνά  Νεστοροπούλου και τη συνδρομή  της δασκάλας του Τμήματος Ένταξης κ Νούλα Ευδοξίας  επιχείρησαν να βρουν και να φέρουν στο σχολείο παλιά αντικείμενα λαογραφικού ενδιαφέροντος, με σκοπό τη δημιουργία μιας μικρής έκθεσης, ένα ταξίδι στο παρελθόν.

Για τον σκοπό αυτό, συγκέντρωσαν και επεξεργάστηκαν αντικείμενα της  λαϊκής  παράδοσης, όπως παλιά χάλκινα μαγειρικά σκεύη, ξύλινες κουτάλες, πήλινες κανάτες, βάζα και λάμπες πετρελαίου, σίδερο με κάρβουνα για το σιδέρωμα των ρούχων, νεροσφυρίχτρες, , παλιές φωτογραφίες και χειροποίητα εργόχειρα και υφαντά.Τα εκθέματα τοποθετήθηκαν με μεράκι στην αίθουσα του γυμναστηρίου  .

Ένα μικρό Λαογραφικό Μουσείο, που δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από τα μεγάλα, λειτουργεί σήμερα Παρασκευή  2  και Δευτέρα 5 Μαρτίου στο σχολείο μας Το αυτοσχέδιο αυτό Λαογραφικό Μουσείο επισκέφτηκαν και οι υπόλοιποι μαθητές και μαθήτριες .Συγχαρητήρια αξίζουν βεβαίως στα παιδιά  που αγκάλιασαν με μεράκι και ενδιαφέρον αυτή την εκδήλωση αλλά και στους γονείς τους για τη συγκινητική ανταπόκριση και την ευγενική προσφορά των κειμηλίων τους.

Η έκθεση είναι ανοιχτή για τους γονείς  από τις 13.00-13.30μμ, όπως αναφέρεται στην πρόσκληση των παιδιών.Φωτογραφίες από την έκθεση μπορείτε να δείτε παρακάτω: