Ενημερωτική εκδήλωση με θέμα: «Συνεργασία σχολείου –οικογένειας: πρακτικές ενίσχυσης της επικοινωνίας και αντιμετώπισης των δυσκολιών»

Είναι κοινά αποδεκτό ότι η αρμονική συνεργασία σχολείου – οικογένειας αναδεικνύεται ως ιδιαίτερα σημαντικός παράγοντας στην υγιή γνωστική, συναισθηματική και κοινωνική ανάπτυξη των μαθητών/τριών. Στο πλαίσιο αυτό, πραγματοποιήθηκε την Τετάρτη 28 Φεβρουαρίου 2024 και ώρα 17:00-19:00, στην Αίθουσα Πολλαπλών Χρήσεων (Γυμναστήριο) σχετική εκδήλωση ενημέρωσης/ευαισθητοποίησης με τη συμμετοχή γονέων και εκπαιδευτικών του Σχολείου μας.  Ομιλήτρια ήταν η Σύμβουλος Εκπαίδευσης ΠΕ70, κ. Παπαγεωργίου Αικατερίνη.

Κατά την εισήγηση  και τα βιωματικά εργαστήρια που ακολούθησαν(μελέτες περίπτωσης), αναδείχθηκαν πρακτικές, οφέλη και προτάσεις για τη βελτίωση αυτής  της συνεργασίας από τους συμμετέχοντες, γονείς και εκπαιδευτικούς.   Στο τέλος, όλοι συμφώνησαν ότι η συνεργασία ανάμεσα στο σχολείο και την οικογένεια προαπαιτεί την αποσαφήνιση ρόλων του κάθε παράγοντα, των μορφών και των τρόπων συνεργασίας τους καθώς και την αναθεώρηση λαθεμένων αντιλήψεων είτε των εκπαιδευτικών είτε των γονέων που παρεμποδίζουν την ειλικρινή συνεργασία τους και ενισχύουν την παλαιότερη αντίληψη που τους ήθελε «εχθρούς».

Ευχαριστούμε θερμά την κ. Παπαγεωργίου για την άρτια παρουσίαση και την εξαιρετική προσέγγιση στο συγκεκριμένο θέμα.