ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΗ ΒΕΡΓΙΝΑ

Την Τετάρτη 17-4-2024, στο πλαίσιο του μαθήματος της Ιστορίας, και ειδικότερα της ενότητας για τη Μακεδονία ως νέα ελληνική δύναμη, πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτική επίσκεψη των μαθητών/τριών της Δ΄  τάξης του σχολείου μας στον Αρχαιολογικό Χώρο της Βεργίνας Συγκεκριμένα επισκέφτηκαν τους βασιλικούς τάφους στο Αρχαιολογικό Μουσείο Βεργίνας, καθώς και το Πολυκεντρικό Μουσείο των Αιγών. Οι μαθητές/τριες είχαν την ευκαιρία να δουν τους μακεδονικούς τάφους και τα κτερίσματα που βρέθηκαν (όπλα, λάρνακες, αγγεία,κοσμήματα, χρυσά στεφάνια), να θαυμάσουν τοιχογραφίες και να γνωρίσουν την ιστορία μέσα από την επαφή με τα μνημεία και τα εκθέματα των μουσείων.
Η επίσκεψη υποστηρίχθηκε από αναλυτική ξενάγηση του συνόλου των εκθεμάτων από επαγγελματία ξεναγό.
Τους μαθητές συνόδεψαν οι εκπαιδευτικοί των τμημάτων : κ. Παπαγεωργίου Ιωάννα,
κ. Βασιλειάδου Αντωνία και κ. Γκαλένη Ευαγγελία.