ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΤΗΣ ΣΤ΄ΤΑΞΗΣ ΣΤΟ 3ο ΠΑΝΗΓΥΡΙ ΦΥΣΙΚΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ

Την Τετάρτη 17 Απριλίου 2024, στα πλαίσια της ομαλής μετάβασης από το Δημοτικό στο Γυμνάσιο, τα δυο τμήματα της ΣΤ΄ τάξης συμμετείχαν στο 3ο Πανηγύρι Φυσικών Επιστημών, στον Χώρο Τεχνών.

Πρόκειται για μια δράση, η οποία διοργανώνεται με πρωτοβουλία του 3ου Γυμνασίου Βέροιας και περιλαμβάνει πειράματα Φυσικής, Χημείας, καθώς και μαθηματικούς γρίφους.

Συγκεκριμένα, οι μαθητές/τριες μας περιηγήθηκαν στον χώρο, παρακολούθησαν μια σειρά πειραμάτων Φυσικής και Χημείας, που παρουσίαζαν οι μαθητές του 3ου Γυμνασίου και σε πολλές περιπτώσεις αλληλεπίδρασαν με αυτά, μαθαίνοντας έτσι με βιωματικό τρόπο πληροφορίες για τις  Φυσικές Επιστήμες. Μάλιστα, κατάφεραν να επιλύσουν και μαθηματικούς γρίφους   και να συζητήσουν τους προβληματισμούς και τις απορίες τους.

Η βιωματική προσέγγιση της «μαγείας» των Φυσικών Επιστημών θα ισχυροποιήσει το ενδιαφέρον των μαθητών  σε αυτές τις επιστήμες, ενθαρρύνοντας ταυτόχρονα και την ομαλή μετάβαση/προσαρμογή  τους στην επόμενη εκπαιδευτική βαθμίδα.