Τραγουδάμε, γελάμε, μαθαίνουμε!

Με αφορμή την ενότητα της διατροφής στο μάθημα των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων, οι μαθητές του Δ2, με την καθοδήγηση της δασκάλας της μουσικής Βασιλικής Βλέτση, τραγούδησαν και ηχογράφησαν το τραγούδι “Τόσο λάθος διατροφή”. Το τραγούδι αυτό, με τον κωμικό του χαρακτήρα, έδωσε στα παιδιά την ευκαιρία να εξερευνήσουν το θέμα της διατροφής. Μέσα από στίχους που είναι γεμάτοι χιούμορ και μελωδίες που προκαλούν το γέλιο, τα παιδιά κατάφεραν να συζητήσουν και να μοιραστούν ιδέες για τις υγιεινές και μη τροφές.

Σε παρόμοιο διασκεδαστικό κλίμα, τα παιδιά το Γ3 του σχολείου μας τραγούδησαν και ηχογράφησαν το “Ο ψύλλος και ο φίλος” ‘ενα εξαιρετικά κωμικό τραγούδι που παίζει με τα γράμματα και τη μνήμη μας. Με την εμπλοκή τους στην ερμηνεία του τραγουδιού, τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να ενισχύσουν την αναγνωστική τους κατανόηση με έναν παιχνιδιάρικο τρόπο.

Παρακάτω μπορείτε να βρείτε τους στίχους και να ακούσετε τις ηχογραφήσεις των παιδιών: