Ευχαριστήριο στο ΕΚΑΒ Ημαθίας

Η Διευθύντρια,  το διδακτικό και βοηθητικό προσωπικό του 1ου Δημοτικού Σχολείου Βέροιας ευχαριστούν θερμά το ΕΚΑΒ Ημαθίας για την υλοποίηση εκπαίδευσης, διάρκειας τριών διδακτικών ωρών, στη Βασική Υποστήριξη της Ζωής, που πραγματοποιήθηκε τη Δευτέρα 8 Απριλίου 2024, στον χώρο του Σχολείου.

Ειδικότερα, οι  εκπαιδευτές-διασώστες του ΕΚΑΒ, κ.κ. Υφαντίδης Μιχάλης- Κεχαγιάς Συμεών, με την άμεση, μεστή  και παραστατική παρουσίασή τους ενημέρωσαν κι εκπαίδευσαν τους  συμμετέχοντες στην παροχή Καρδιοαναπνευστικής Αναζωογόνησης (ΚΑΡΠΑ) και στη χρήση του Αυτόματου Εξωτερικού Απινιδωτή.

Η συζήτηση και πρακτική εξάσκηση που ακολούθησε απάντησε  σε όλες  τις απορίες, έτσι ώστε οι εκπαιδευόμενοι να μπορούν να ενεργοποιούνται στη διατήρηση της ζωής των ανθρώπων που έχουν ανάγκη μέχρι την άφιξη της εξειδικευμένης επείγουσας προνοσοκομειακής φροντίδας