Μουσική – Οργανογνωσία

O Πλάτων είπε ότι η μουσική δίνει φτερά στην ψυχή και απογειώνει τη φαντασία. Γι’ αυτό το λόγο και για τον εμπλουτισμό της εκπαιδευτικής διαδικασίας οι μαθητές/τριες της Α’ τάξης  Χαμαλίδης Ηλίας και Χαμαλίδου Ελένη με τη δασκάλα της μουσικής κ. Τσιγάρα Ευτέρπη (όπως ονόμαζαν και τη Μούσα της μουσικής οι αρχαίοι) αφού συζήτησαν, παρουσίασαν τα δικά τους μουσικά όργανα και τα χώρισαν σε οικογένειες.  Συζήτησαν όλοι μαζί για κρουστά και έγχορδα όπως το καχόν, το τύμπανο, το μαντολίνο και την τρομπέτα. Διάβασαν ένα βιβλίο με τίτλο «Ο Ρένος και η μπάντα» του “Le Huche Magali” που το έφερε στο σχολείο η μαθήτρια Σιμοπούλου Αικατερίνη.

Α2 Κατερίνα Σιμοπούλου, Παντελής Φουρουντζόπουλος, Μαρία Σιστάκου

Στο τμήμα Δ2 η μαθήτρια Χαμαλίδου Νίκη έφερε το δικό της μουσικό όργανο και  κ. Τσιγάρα Ευτέρπη οργάνωσε μια ομαδική μουσική εκτέλεση, όπου το καχόν πρωταγωνιστούσε στο ρυθμό και οι μαθητές ακολουθούσαν με τα μολύβια τους ως κρουστά όργανα. Η  μελωδία του τραγουδιού Nwatiti ακουγόταν από την τρομπέτα της μουσικού του σχολείου μας και ο ενθουσιασμός των παιδιών ήταν αξιοσημείωτος.

Συνεχίζονται τα μαθήματα οργανογνωσίας με εστίαση στα έγχορδα με δοξάρι και στα πνευστά. Μάθαμε τις κατηγορίες των πνευστών (ξύλινα, πνευστά), τα έγχορδα με δοξάρι και τα τύμπανα της συμφωνικής ορχήστρας. Η Βάλια και η Κατερίνα μας έδειξαν τις νότες από τις χορδές του βιβλίου, το ρετσίνι και το τρόπο που χρησιμοποιούμε το δοξάρι. Μας έπαιξαν τις νότες με τη σειρά και μας μίλησαν για τον τρόπο που στηρίζουμε το βιολί στο υποσιάγωνο.

Χαμαλίδου Νίκη
Παναγιώτης Δ2