Το Μουσείο πάει Σχολείο

Οι μαθητές/τριες του Ε1 και Ε2 την Παρασκευή 19 Νοεμβρίου και οι μαθητές/τριες του Στ1 και Στ2 τη Δευτέρα 22 Νοεμβρίου 2021 επισκέφτηκαν  τη Λέσχη Αξιωματικών Βέροιας και παρακολούθησαν την δράση «το Μουσείο πάει Σχολείο» που ήταν αφιερωμένη στη συμπλήρωση των 200 χρόνων από την Ελληνική Επανάσταση. Τα παιδιά μας είδαν εκθέματα (γιαταγάνια, πιστόλια πυρίτου λίθου, παλάσκες, καρυοφίλια, μεδουλάρια) που μεταφέρθηκαν από το  Πολεμικό Μουσείο Αθηνών καθώς επίσης και εκθέματα από το μουσειακό υλικό που διατηρεί η Μεραρχία Πεζικού, βίντεο με ιστορικές ερωταποκρίσεις και αφίσες με πληροφορίες για τα γεγονότα της εποχής του 1821. Οι μαθητές άκουσαν με ιδιαίτερο ενδιαφέρον τις πληροφορίες που τους παρείχαν οι υπεύθυνοι Στρατιωτικοί και τους απηύθυναν ερωτήσεις δείχνοντας ανάλογο ιστορικό ενδιαφέρον και ιστορική ενσυναίσθηση ως περήφανοι απόγονοι των Ελλήνων Αγωνιστών!