Πασχαλινές δράσεις του 1ου Δημοτικού Σχολείου Βέροιας

• Κάλαντα του Λαζάρου
    Την Παρασκευή 15 Απριλίου 2022 οι μαθητές και οι μαθήτριες του τμήματος Β2 με συνοδό τη δασκάλα τους Αθανασιάδου Ξένη  είπαν σε άλλα τμήματα του σχολείου καθώς και σε κεντρικά σημεία της πόλης τα ειδικά κάλαντα (Λαζαρικά) που εξιστορούν την «εκ νεκρών έγερση» του Λαζάρου. Η Ανάσταση του Λαζάρου από τη Βηθανία είναι μια γιορτή ιδιαίτερα προσφιλής στον ελληνικό λαό και γιορτάζεται το Σάββατο του Λαζάρου ή Λαζαροσάββατο, ενώ η επόμενη ημέρα είναι η Κυριακή των Βαΐων.

• Οι μαθητές των τμημάτων περιμένοντας τις διακοπές του Πάσχα έφτιαξαν λαμπάδες τις πούλησαν και προσέφεραν τα χρήματα στο Όμιλο Προστασίας Άπορου Παιδιού. Άλλοι έβαψαν αυγά, άλλοι κατασκεύασαν λαγουδάκια-γυαλιά, άλλοι έψαλαν τα κάλαντα του Λαζάρου. Όλοι αποχώρησαν με ευχές για Καλό Πάσχα και Καλή Ανάσταση!
Το Γ2 με τις λαμπάδες που έφτιαξε συγκέντρωσε χρήματα και τα προσέφερε στον Όμιλο Προστασίας Άπορου Παιδιού!

Το Ε2 έφτιαξε υπέροχες πασχαλιάτικες κάρτες και λαμπάδες για την Ανάσταση!
Οι μαθητές/τριες του Α1 έφτιαξαν μάσκες-λαγουδάκια και αυγά, ενώ του Δ1 ζωγράφισαν αυγά και σας εύχονται ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ!