Περιηγήσεις στη Βέροια

Στην πόλη της Βέροιας περιηγήθηκαν οι μαθητές του Ε1 συνοδεία του εκπαιδευτικού κ. Αδαμάκου Παναγιώτη. Την ξενάγησή τους στις παραδοσιακές και σύγχρονες γειτονιές της πόλης μας ανέλαβε ο κ. Δημητράκης Θωμάς, συνταξιούχος εκπαιδευτικός, ιστορικός και συγγραφέας, τον οποίο ευχαριστούμε πολύ. Όπως έγραψαν οι μαθητές/τριες  έμαθαν ενδιαφέρουσες ιστορικές πληροφορίες για την πόλη τους και ιδιαίτερα για τις βυζαντινές εκκλησίες,  τη γειτονιά της Κυριώτισσας, της Εβραϊκής συνοικίας Μπαρμπούτας, για την  Πλατεία Ωρολογίου, για το Βήμα του Αποστόλου Παύλου. Ανακάλυψαν εντυπωσιασμένοι/νες  την μισογκρεμισμένη εκκλησία του Προφήτη Ηλία μέσα στην πόλη μας, έμαθαν για τον αριθμό των παλιών βυζαντινών εκκλησιών και όλα τα μετέφεραν σε ομαδικές εργασίες έκθεσης και ζωγραφικής. Μαθήτρια του τμήματος με τις παραπάνω πληροφορίες δημιούργησε ένα κουίζ με τίτλο  «‘Ήξερες ότι;»  Παρακάτω παρατίθενται φωτογραφίες  από την περιήγηση, τις εργασίες των μαθητών και τα κουίζ.

Ευχαριστούμε και πάλι τον κ. Δημητράκη Θωμά !

0-02-0a-ce4fa3007bf912c44ee1648e9624ad977b2be0480ab01b9b474db62ac0044a96_de9ae1ef2ae52c5b

Εικόνα 1 από 12