Σεμινάριο Πρώτων Βοηθειών για τους μαθητές της ΣΤ΄τάξης

Τη Δευτέρα 22 Απριλίου 2024, οι μαθητές και οι μαθήτριες της ΣΤ΄ τάξης παρακολούθησαν δίωρο σεμινάριο Πρώτων Βοηθειών από τον Εμμανουήλ Κουτσουρά, Δάσκαλο Ειδικής Αγωγής του Σχολείου μας και Πιστοποιημένο Εκπαιδευτή στις Πρώτες Βοήθειες.

Συγκεκριμένα, οι μαθητές μας ενημερώθηκαν για τις πρώτες βοήθειες που προβλέπονται σε περιπτώσεις τραύματος, ρινορραγίας, καρδιακής ανακοπής, λιποθυμίας, πνιγμονής από ξένο σώμα και περίθαλψης του θύματος μετά την παροχή πρώτων βοηθειών.

Σκοπός της δράσης αυτής ήταν, με παιγνιώδη τρόπο, τα παιδιά αυτής της ηλικίας να μάθουν διασωστικές και σωτήριες τεχνικές, που βασίζονται στα νέα Πρωτόκολλα του Παγκοσμίου Οργανισμού Υγείας, έτσι ώστε στις νεότερες γενιές, αφενός να έχουμε πιο ευαισθητοποιημένους και καταρτισμένους πολίτες στα επείγοντα περιστατικά και αφετέρου, να εξαλειφθούν παλιές εσφαλμένες και επικίνδυνες παρεμβάσεις στους ανθρώπους που έχουν ανάγκη από την παροχή των Πρώτων Βοηθειών.

Ενημερωνόμαστε, εκπαιδευόμαστε και γινόμαστε «αντηρίδες» για τους ανθρώπους γύρω μας.