ΤΑ ΧΕΛΙΔΟΝΙΣΜΑΤΑ

Την Τρίτη, 22 Μαρτίου, εμείς, οι μαθήτριες/ές της Α΄ τάξης του 1ου Δ. Σχ. Βέροιας, με τη συνοδεία των εκπαιδευτικών μας κ. Καραΐσκου Καλλιόπης & Θεοδωράκη Αικατερίνης και Παράλληλης Στήριξης κ. Καρρά Ανθής & Χατζημητσιώρη Ειρήνης υλοποιήσαμε τη δράση « Χελιδονίσματα».

Με σκοπό λοιπόν να ανακοινώσουμε τον ερχομό της άνοιξης στη γειτονιά μας, ψάλαμε τα κάλαντα της άνοιξης  ακολουθώντας το εξής οδοιπορικό:

• 1η στάση: Ξεκινήσαμε από το σχολείο μας κι επισκεφτήκαμε το «αδελφό» 1ο νηπιαγωγείο. Μας υποδέχτηκαν με μεγάλη χαρά κι αγάπη οι μικροί μας φίλοι με τις νηπιαγωγούς τους.
  • 2η στάση: Αφού επισκεφθήκαμε τη Δημόσια Βιβλιοθήκη Βέροιας και τραγουδήσαμε δυνατά «Τα κάλαντα της Άνοιξης» περιηγηθήκαμε στον πεζόδρομο της κεντρικής αγοράς (κοντά στο σχολείο μας) με ενδιάμεσους σταθμούς μέσα σε αυτόν. Οι αντιδράσεις του κόσμου ήταν συγκινητικές αφού, απ’ όπου περνούσαμε, μας χειροκροτούσαν και μας φώναζαν «Μπράβο!» γεμάτοι χαμόγελα και ενθουσιασμό.
  • 3η στάση: Επισκεφτήκαμε την Πλατεία Δημαρχείου όπου μας περίμεναν με πολλή χαρά ο Δ/ντής Α/θμιας Εκ/σης Ημαθίας, ο κ. Πυρινός Δημήτριος και η Αντιδήμαρχος Παιδείας και Ισότητας των φύλων, η κ. Τζήμα Συρμούλα. Μας άκουσαν και συζήτησαν ευχάριστα μαζί μας για λίγη ώρα.
  • Επιστροφή στο σχολείο μας.

Οι εντυπώσεις μας; Περάσαμε πολύ όμορφα και τηρήσαμε όλους τους κανόνες!   Τελειώνοντας, θέλουμε:

• να ευχαριστήσουμε πάρα πολύ όλους για τα καλά τους λόγια και την ενθάρρυνση που μας έδωσαν σε αυτή μας την προσπάθεια και
  • να ευχηθούμε τα χελιδόνια φέτος να φέρουν, μαζί με την άνοιξη, υγεία και ειρήνη σε όλους τους ανθρώπους!